Operacja Redukcji piersi

Duże piersi, zwane w przypadku kobiet gigantomastia, przez wieki uważane były jako oznaka kobiecości, symbol związku kobiety z naturą. Obecnie poglądy w tej kwestii uległy zmianom i pojawił się problem pomniejszania czyli redukcji piersi. Duże piersi powodują liczne dolegliwości takie jak:

  • Bóle kręgosłupa szyjnego i/lub piersiowego
  • Pęknięcia skóry ramion od ucisku ramiączek biustonosza
  • Maceracja i stany zapalne skóry pod piersiami
  • Kłopoty z uprawianiem sportu
  • Niekiedy brak akceptacji obfitych piersi

Winka z tego, że zabiegi redukcyjne piersi wykonuje się częściej z powodów zdrowotnych aniżeli tylko estetycznych. Zakres redukcji zależy od stopnia obfitości.

Przygotowanie do zabiegu

Konsultacja przed operacja z lekarzem operującym służy omówieniu sposobu leczenia, spodziewanych efektów i często jest konfrontacją pomiędzy możliwościami, a oczekiwaniami.

Bardzo ważna jest również konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który odpowiada za bezpieczny
i bezbolesny przebieg operacji oraz okresu pooperacyjnego. Przed taką konsultacją należy wykonać podstawowe badania dodatkowe takie jak: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, glikemia, jonogram, Antygen HBs, przeciwciała anty-HCV, EKG. W zależności od stanu zdrowia pacjenta/-ki czasem wymaga się jeszcze innych badań wg indywidualnych modyfikacji.

Zabieg operacyjny

W przypadku małych redukcji cięcia operacyjne są mniejsze i skupione wokół i w okolicy otoczki brodawki. Dotyczy to piersi o zachowanym prawidłowym kształcie, kiedy brodawka rzutuje się na wysokości bruzdy podpiersiowej lub wyżej. Przy większych redukcjach linia cięcia przedstawia się w formie odwróconej litery T. Zabieg polega na wycięciu nadmiaru piersi i przemieszczeniu kompleksu brodawki z otoczką na nowe miejsce. Kompleks brodawki z otoczka pozostaje w ciągłości ze ścianą klatki piersiowej w formie płata tkankowego o jednej lub dwóch szypułach. Preparowanie takiego płata pozwala zachować brodawkę wraz z jej unerwieniem. W przypadku dużego opadnięcia piersi oraz dużej dysproporcji pomiędzy objętością piersi, a jej powłoką skórną najlepszą metodą jest wszczepienie protez piersiowych. Podczas tego zabiegu często ma zastosowanie drenażu ran na okres pooperacyjny.

Znieczulenie do zabiegu ogólne, obowiązuje okres 6 godz. na czczo przed operacją.

Czas trwania ok.: 2-4 godz. W zależności od metody operacyjnej

Okres pooperacyjny

Standardowo pacjentka na drogi dzień opuszcza klinikę. Jeżeli po zabiegu pacjentka ma zostawione dreny to w 1 dobie będą usunięte, przed wyjściem do domu. Za kilka dni ma miejsce badanie kontrolne. Szwy usuwa się po upływie 10-14 dni. Stałym elementem opatrunku są tzw. „stripy”, które zakłada się na jałowo po zeszyciu rany. Często tak wykonany opatrunek nie wymaga zmiany aż do momentu usunięcia szwów. W okresie pooperacyjnym bardzo ważnym elementem jest stosowanie biustonoszy miękkich, bez fiszbin, przez okres ok. 6 miesięcy. W okresie ok. 3 miesięcy należy wstrzymać się z intensywnym uprawianiem sporu. Zastosowanie odpowiedniej bielizny oraz ograniczenie sportu gwarantują prawidłowe ukształtowanie się piersi. Ból jest nieodzownym elementem przebytej operacji. I jest bardzo indywidualnie odczuwany. Zwalczanie bólu prowadzi się z użyciem leków ogólnodostępnych /Pyralgin, Ibuprom/ i/lub bardziej skutecznych jak Ketonal, Tramal. Leki narkotyczne w praktyce nie stosuje się.

Powikłania

W okresie pooperacyjnym mogą zdarzyć się sytuacje niepożądane w postaci powikłań jak np.:

  • Krwawienie w ranie pooperacyjnej
  • Infekcja ran pooperacyjnych.

Każda sytuacja, która wywoła niepokój pacjentki po leczeniu operacyjnym wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem operującym. Postępowanie w każdym przypadku jest bardzo indywidualne. Wg statystyk najczęstszym powikłaniem wczesnym jest krwawienie w ranie pooperacyjnej, które często wymaga rewizji rany w warunkach sali operacyjnej.

przed zabiegiem  po zabiegu
przed zabiegiem  po zabiegu
window.addEventListener("load", function() {window.cookieconsent.initialise({"palette": {"popup": { "background": "#000", "text": "#FFF" },"button": { "background": "#fff", "text": "#000" }},"position": "bottom-left","content": { "message": message, "dismiss": accept, "link": false, "href": false }})});