Ginekomastia

Tym pojęciem określa się powiększenie sutków /odpowiednik piersi u kobiet/ u mężczyzn. Powodem takiego stanu są zaburzenia hormonalne lub przerost inny. W przypadku etiologii hormonalnej obowiązuje leczenie przyczynowe. Jeżeli przyczyny endokrynologiczne nie stanowią przeszkód to wykonuje się zabieg chirurgicznego pomniejszenia. Wśród przyczyn ginekomastii wymienia się również: otyłość, błędy dietetyczne, niektóre leki. Najczęściej to zjawisko towarzyszy mężczyznom w 2 etapach życia: okres pokwitania lub starzenia się czyli andropauza.

Przygotowanie do zabiegu

Konsultacja przed operacją z lekarzem operującym służy omówieniu sposobu leczenia, spodziewanych efektów i często jest konfrontacją pomiędzy możliwościami, a oczekiwaniami. Oprócz badań podstawowych wykonujemy badań specyficzne dla tego rodzaju schorzenia, które wynikają z opisanej powyżej etiologii hormonalnej. Te badania to:

  • Profil endokrynny pacjenta
  • Badanie obrazowe sutków np. usg
  • Badanie obrazowe nadnerczy np. usg
  • Badanie obrazowe przysadki np. rtg ok. siodełka lub CT głowy

Bardzo ważna jest również konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który odpowiada za bezpieczny i bezbolesny przebieg operacji oraz okresu pooperacyjnego.

Zabieg operacyjny

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Typowy zabieg ginekomastii składa się z dwóch elementów:

  • Odessanie nadmiaru tłuszczu
  • Wycięcie częściowe przerosłego gruczołu mlecznego 

Po operacji pozostaje blizna po cięciu wokół otoczki brodawki oraz mała blizna po wprowadzeniu sondy do liposukcji, po każdej stronie. W przypadku dużych przerostów stosujemy inne techniki resekcyjne, kiedy to nadmiar skóry nie rokuje obkurczenia się po odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Technika redukcji sutka męskiego jest inna niż w przypadku zabiegów redukcyjnych kobiecych piersi. Po zabiegu często pozostawia się dreny ssące.

Znieczulenie do zabiegu ogólne, obowiązuje okres 6 godz. na czczo przed operacją.

Czas trwania ok.: 1-2 godz.

Okres pooperacyjny

Standardowo pacjent na drogi dzień opuszcza klinikę. Jeżeli po zabiegu pacjent ma zostawione dreny to /najczęściej/ w 1 dobie usuwamy je, przed wyjściem do domu. Za kilka dni ma miejsce badanie kontrolne. Szwy usuwa się po upływie 10-14 dni. Stałym elementem opatrunku są tzw. „stripy”, które zakłada się na jałowo po zeszyciu rany. Często tak wykonany opatrunek nie wymaga zmiany aż do momentu usunięcia szwów. W okresie pooperacyjnym bardzo ważnym elementem jest stosowanie pasa uciskowego przez okres ok. 2 miesięcy. W okresie ok. 2-3 miesięcy należy wstrzymać się z intensywnym uprawianiem sporu. Zastosowanie pasa uciskowego oraz ograniczenie sportu gwarantują prawidłowe wygojenie się powłok . Ból jest nieodzownym elementem przebytej operacji. I jest bardzo indywidualnie odczuwany. Zwalczanie bólu prowadzi się z użyciem leków ogólnodostępnych /Pyralgin, Ibuprom/ i/lub bardziej skutecznych jak Ketonal, Tramal. Leki narkotyczne w praktyce nie stosuje się.

Powikłania

W okresie pooperacyjnym mogą zdarzyć się sytuacje niepożądane w postaci powikłań jak np.:

  • Krwawienie w ranie pooperacyjnej
  • Infekcja ran pooperacyjnych.
  • Martwica skóry

Każda sytuacja, która wywoła niepokój pacjentki po leczeniu operacyjnym wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem operującym. Postępowanie w każdym przypadku jest bardzo indywidualne. Wg statystyk najczęstszym powikłaniem wczesnym jest krwawienie w ranie pooperacyjnej, które często wymaga rewizji rany w warunkach sali operacyjnej.

przed zabiegiem  po zabiegu
przed zabiegiem  po zabiegu
window.addEventListener("load", function() {window.cookieconsent.initialise({"palette": {"popup": { "background": "#000", "text": "#FFF" },"button": { "background": "#fff", "text": "#000" }},"position": "bottom-left","content": { "message": message, "dismiss": accept, "link": false, "href": false }})});