Modelowanie sylwetki ciała

Najpopularniejszym zabiegiem poprawiającym sylwetkę ciała jest plastyka korekcyjna powłok brzucha. Do tej grupy zabiegów należy również; usuwanie fałdów skórno-tłuszczowych: pośladków, ud, ramion czy podudzi, często nazywane lifting ramion, pośladków itp. Problem dotyczy osób, które poddały się intensywnemu odchudzeniu i pomniejszyły wagę ciała ok. kilkadziesiąt kilogramów. Pozostają wtedy spore fałdy skórno-tłuszczowe, które powodują znaczne ubytki estetyczne jak również kłopoty z utrzymaniem higieny ciała w tych okolicach, trudności z doborem ubrania, niemożność uprawiania wielu sportów. W skrajnych przypadkach są przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu poprzez ograniczenie samoobsługi. Problem plastyki powłok brzucha dotyczy często kobiet po przebytych ciążach. Niekiedy po porodzie powłoki brzuszne nie obkurczają się w sposób wystarczający i pozostaje fałdy skórno-tłuszczowy w ok. podbrzusza. Dodatkowym elementem takiego stanu może być rozstęp mięśni prostych, który objawia się jako uwypuklenie w linii pośrodkowej ciała.

Przygotowanie do zabiegu

Konsultacja przed operacja z lekarzem operującym służy omówieniu sposobu leczenia, spodziewanych efektów i często jest konfrontacją pomiędzy możliwościami, a oczekiwaniami.

Bardzo ważna jest również konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który odpowiada za bezpieczny
i bezbolesny przebieg operacji oraz okresu pooperacyjnego. Przed taką konsultacją należy wykonać podstawowe badania dodatkowe takie jak: grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, glikemia, jonogram, Antygen HBs, przeciwciała anty-HCV, EKG. W zależności od stanu zdrowia pacjenta/-ki czasem wymaga się jeszcze innych badań wg indywidualnych modyfikacji.

Zabieg operacyjny

W przypadku plastyki powłok brzusznych zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej i jednocześnie przywrócenie napiętych, jędrnych powłok brzucha. Cięcie operacyjne
i blizna docelowa przedstawia się w kształcie kotwicy. Składa się z cięcia wokół pępka, linii podłużnej od pępka do spojenia łonowego oraz linii łukowatej na granicy spojenia łonowego. Operacja składa się z następujących elementów: wycięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej w kształcie owalnym w ok. podbrzusza, przesuniecie pozostałego płaszcza skórnego do spojenia łonowego , przemieszczenie pępka w e właściwe miejsce, zeszycie mięśni prostych i często zaopatrzenie ewentualnych przepuklin w kresie białej i/lub pępku. Po zabiegu pozostawia się dreny w ranie. Opatrunek uzupełnia się pasem brzusznym, który uciska powłoki brzuszne. W przypadku korekty powłok skórnych pośladków, ud, ramion czy podudzi wycinamy jedynie nadmiar fałdów skórno tłuszczowych i ostatecznie kształtujemy odpowiednie okolice ciała.

Znieczulenie do zabiegu ogólne, obowiązuje okres 6 godz. na czczo przed operacją.

Czas trwania ok.: 2-4 godz. W zależności od rozległości zabiegu.

Okres pooperacyjny

Standardowo pacjent/-ka na drogi dzień opuszcza klinikę. Jeżeli po zabiegu pacjen/-ka ma zostawione dreny to /najczęściej/ w 1 dobie usuwamy je, przed wyjściem do domu. Za kilka dni ma miejsce badanie kontrolne. Szwy usuwa się po upływie 10-14 dni. Stałym elementem opatrunku są tzw. „stripy”, które zakłada się na jałowo po zeszyciu rany. Często tak wykonany opatrunek nie wymaga zmiany aż do momentu usunięcia szwów. W okresie pooperacyjnym bardzo ważnym elementem jest stosowanie pasa brzusznego przez okres ok. 3 miesięcy. W okresie ok. 3 miesięcy należy wstrzymać się z intensywnym uprawianiem sporu. Zastosowanie pasa brzusznego oraz ograniczenie sportu gwarantują prawidłowe wygojenie się powłok . Ból jest nieodzownym elementem przebytej operacji. I jest bardzo indywidualnie odczuwany. Zwalczanie bólu prowadzi się z użyciem leków ogólnodostępnych /Pyralgin, Ibuprom/ i/lub bardziej skutecznych jak Ketonal, Tramal. Leki narkotyczne w praktyce nie stosuje się. W okresie pooperacyjnym po tymże zabiegu często zaleca się przyjmowanie leku p/zakrzepowego. Najczęściej jest to Heparyna drobnocząsteczkowa w iniekcjach. Lek ten zapobiega powikłaniom zakrzepowym, które mogą być przyczyna wielu groźnych powikłań.

Powikłania

W okresie pooperacyjnym mogą zdarzyć się sytuacje niepożądane w postaci powikłań jak np.:

  • Krwawienie w ranie pooperacyjnej
  • Infekcja ran pooperacyjnych.
  • Martwica skóry, najczęściej w ok. spojenia łonowego, czasem martwica pępka
  • Zakrzepowe zapalenie żył

Każda sytuacja, która wywoła niepokój pacjentki po leczeniu operacyjnym wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem operującym. Postępowanie w każdym przypadku jest bardzo indywidualne. Wg statystyk najczęstszym powikłaniem wczesnym jest krwawienie w ranie pooperacyjnej, które często wymaga rewizji rany w warunkach sali operacyjnej.

przed zabiegiem  po zabiegu
przed zabiegiem  po zabiegu
window.addEventListener("load", function() {window.cookieconsent.initialise({"palette": {"popup": { "background": "#000", "text": "#FFF" },"button": { "background": "#fff", "text": "#000" }},"position": "bottom-left","content": { "message": message, "dismiss": accept, "link": false, "href": false }})});